SATINSKY ADTEC MONOPOLAR Atraumatic Vascular Clamp, angled, 310 mm, diam. 5 mm, toothing De Bakey, jaw length: 38 mm, short, single action, consisting of PM711R, PM957R, PM973R, reusable
| Product Number | PM171R |
|---|---|
| Product Group | Clamps |
SATINSKY ADTEC MONOPOLAR Atraumatic Vascular Clamp, angled, 310 mm, diam. 5 mm, toothing De Bakey, jaw length: 38 mm, short, single action, consisting of PM711R, PM957R, PM973R, reusable
Data Sheet
| Brand name | ADTEC MONOPOLAR |
|---|---|
| Minimally Invasive Surg. (MIS) | Yes |
| Product search type | Atraumatic Vascular Clamp |
| Autor | SATINSKY |
| Monopolar/Bipolar | monopolar |
| Geometry | angled |
| Jaw profile | toothing DE BAKEY |
| Jaw/Blade Length (mm) | 38.00 mm |
| Working length (mm) | 310.0 mm |
| Working length (Inch) | 12 1/4 |
| Atraumatic | atraumatic |
| Diameter (mm) | 5.00 mm |
| Figure / Size | short |
| Double action / Single action | single action |
| Indication | Thoracoscopy |
| consisting parts | PM957R |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |