SATINSKY ADTEC MONOPOLAR Atraumatic Vascular Clamp, jaw inserts, angled, 310 mm, diam. 5 mm, toothing De Bakey, jaw length: 38 mm, short, single action, reusable, to be used with: EJ590R, EJ595R
| Product Number | PM711R |
|---|---|
| Product Group | Clamps |
SATINSKY ADTEC MONOPOLAR Atraumatic Vascular Clamp, jaw inserts, angled, 310 mm, diam. 5 mm, toothing De Bakey, jaw length: 38 mm, short, single action, reusable, to be used with: EJ590R, EJ595R
Data Sheet
| Brand name | ADTEC MONOPOLAR |
|---|---|
| Minimally Invasive Surg. (MIS) | Yes |
| Product search type | Atraumatic Vascular Clamp |
| Autor | SATINSKY |
| Monopolar/Bipolar | monopolar |
| Length | 310.00 mm |
| Length (Inch) | 12 1/4 |
| Geometry | angled |
| Jaw profile | toothing DE BAKEY |
| Jaw/Blade Length (mm) | 38.00 mm |
| Atraumatic | atraumatic |
| Diameter (mm) | 5.00 mm |
| Figure / Size | short |
| Double action / Single action | single action |
| Indication | Laparoscopy |
| To be used with (code) | EJ595R |
| To be used with (text) | for flexible 13 mm trocars |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |