YASARGIL TEMP STD-CLIP CVD 10.4MM
| Product Number | FE785K |
|---|---|
| Product Group | Clips, Aneurysm |
Data Sheet
| Discipline | Neurosurgery |
|---|---|
| Product search type | Aneurysm Clip |
| Autor | YASARGIL |
| Geometry | curved |
| Opening Width (mm) | 7.4 mm |
| Temporary / Permanent | temporary |
| Jaw/Blade Length (mm) | 10.40 mm |
| Usable Length of the Jaw | 10.4 mm |
| Material | phynox |
| Figure / Size | standard |
| To be used with (code) | FE587K |
| Closing Force (N) | 0.69 N |
| Closing Force (G) | 70 g |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | No |
| Disposable / Reusable | reusable |