TUFFIER Rib Spreader, complete set, 105 mm (4 1/8"), for infants, blades 32 x 19 mm, width: 145 mm, opening width: 110 mm, non-sterile, reusable
| Product Number | FB847R |
|---|---|
| Product Group | Spreaders |
TUFFIER Rib Spreader, complete set, 105 mm (4 1/8"), for infants, blades 32 x 19 mm, width: 145 mm, opening width: 110 mm, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | Cardiac Surgery, General Surgery, Thoracic Surgery, Urology |
|---|---|
| Product search type | Rib Spreader |
| Autor | TUFFIER |
| Length | 105.00 mm |
| Length (Inch) | 4 1/8 |
| Shape / Form | for infants |
| Width (mm) | 145.000 mm |
| Opening Width (mm) | 110.0 mm |
| Blade profile | blades 32 x 19 mm |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |