TOENNIS Tumor Forceps, 45 °, angled, 200 mm (8"), working length: 100 mm (4"), serrated, with ratchet, small, Size 1, width: 7 mm, non-sterile, reusable
| Product Number | FF341R |
|---|---|
| Product Group | Forceps |
TOENNIS Tumor Forceps, 45 °, angled, 200 mm (8"), working length: 100 mm (4"), serrated, with ratchet, small, Size 1, width: 7 mm, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Discipline | Neurosurgery |
|---|---|
| Product search type | Tumor Forceps |
| Autor | TOENNIS |
| Length | 200.00 mm |
| Length (Inch) | 8 |
| Geometry | angled |
| Degree (°) | 45.0 ° |
| Width (mm) | 7.000 mm |
| Jaw profile | serrated |
| Working length (mm) | 100.0 mm |
| Working length (Inch) | 4 |
| Figure / Size | Size 1 |
| Ratchet | with ratchet |
| Indication | Tumor |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |