SNARE WIRE LOOPS 0.4MM DIA SM
| Product Number | OM757R |
|---|---|
| Product Group | Snares, Tonsil |
Data Sheet
| Discipline | ENT |
|---|---|
| Product search type | Snare Wire Loops |
| Length | 42.00 mm |
| Width (mm) | 31.000 mm |
| Diameter (mm) | 0.40 mm |
| Figure / Size | small |
| Indication | Tonsillectomy |
| Sales unit | package of 100 pieces |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | No |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |