NOIR Micro Forceps, w/o HF connection, straight, 210 mm (8 1/4"), working length: 100 mm (4"), round handle, Golfball design handle width: 0,300 mm, non-sterile, reusable
| Product Number | FD490B |
|---|---|
| Product Group | Tweezers |
NOIR Micro Forceps, w/o HF connection, straight, 210 mm (8 1/4"), working length: 100 mm (4"), round handle, Golfball design handle width: 0,300 mm, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | Cardiac Surgery, ENT, General Surgery, Gynaecology, Maxillo-Facial Surgery, Pediatric Surgery, Thoracic Surgery, Urology, Vascular Surgery |
|---|---|
| Brand name | NOIR |
| Product search type | Micro Forceps |
| Monopolar/Bipolar | w/o HF connection |
| Length | 210.00 mm |
| Length (Inch) | 8 1/4 |
| Geometry | straight |
| Width (mm) | 0.300 mm |
| Working length (mm) | 100.0 mm |
| Working length (Inch) | 4 |
| Handle | Golfball design handle |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |