NOIR Micro Forceps, 210 mm (8 1/4"), working length: 90 mm (3 1/2"), bayonet-shaped, fine, round handle (black), Golfball design handle, width: 0,900 mm, diamond dust coated, black, non-sterile, reusable
| Product Number | FD743B |
|---|---|
| Product Group | Forceps |
NOIR Micro Forceps, 210 mm (8 1/4"), working length: 90 mm (3 1/2"), bayonet-shaped, fine, round handle (black), Golfball design handle, width: 0,900 mm, diamond dust coated, black, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | Neurosurgery, Spine Surgery |
|---|---|
| Brand name | NOIR |
| Colour | black |
| Product search type | Micro Forceps |
| Length | 210.00 mm |
| Length (Inch) | 8 1/4 |
| Shape / Form | bayonet-shaped |
| Width (mm) | 0.900 mm |
| Working length (mm) | 90.0 mm |
| Working length (Inch) | 3 1/2 |
| Material | diamond dust coated |
| Handle | Golfball design handle |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |