METZENBAUM (MINI) ADTEC BIPOLAR Dissecting Scissors, complete instrument, bipolar, curved to left, working length: 220 mm (8 3/4"), diam. 5 mm, jaw length: 14 mm, blunt/blunt, rotatable, insulated, double action, consisting of PM444R, PM450R, PM970R, d...
| Product Number | PM414R |
|---|---|
| Product Group | Scissors |
METZENBAUM (MINI) ADTEC BIPOLAR Dissecting Scissors, complete instrument, bipolar, curved to left, working length: 220 mm (8 3/4"), diam. 5 mm, jaw length: 14 mm, blunt/blunt, rotatable, insulated, double action, consisting of PM444R, PM450R, PM970R, d...
Data Sheet
| Disciplines | General Surgery, Gynaecology, Pediatric Surgery, Urology, Vascular Surgery |
|---|---|
| Brand name | ADTEC BIPOLAR |
| Minimally Invasive Surg. (MIS) | Yes |
| Product search type | Dissecting Scissors |
| Autor | METZENBAUM (MINI) |
| Monopolar/Bipolar | bipolar |
| Geometry | curved to left |
| Tip profile | blunt/blunt |
| Jaw/Blade Length (mm) | 14.00 mm |
| Working length (mm) | 220.0 mm |
| Working length (Inch) | 8 3/4 |
| Diameter (mm) | 5.00 mm |
| Shaft profile | rotatable |
| Insulation | insulated |
| Double action / Single action | double action |
| Indication | Thoracoscopy |
| consisting parts | PM970R |
| Connection instruments | Aesculap tab connector |
| Connection | detachable |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Disposable / Reusable | reusable |