LEMOLE ATRAUMATA Vascular Clamp, 200 mm (7 7/8"), strong, toothing DE BAKEY, jaw length: 40 mm , non-sterile, reusable
| Product Number | FB618R |
|---|---|
| Product Group | Clamps |
LEMOLE ATRAUMATA Vascular Clamp, 200 mm (7 7/8"), strong, toothing DE BAKEY, jaw length: 40 mm , non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | Cardiac Surgery, General Surgery, Thoracic Surgery, Vascular Surgery |
|---|---|
| Brand name | ATRAUMATA |
| Image provided | Image availabl (e.g.Prospect.) |
| Product search type | Vascular Clamp |
| Autor | LEMOLE |
| Length | 200.00 mm |
| Length (Inch) | 7 7/8 |
| Shape / Form | strong |
| Jaw profile | toothing DE BAKEY |
| Jaw/Blade Length (mm) | 40.00 mm |
| Jaw/Blade width | 15.00 mm |
| Atraumatic | atraumatic |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |