KERRISON Bone Punch conventional, 130 °, upwards cutting, 180 mm (7"), regular, width: 1 mm, opening width: 8 mm, detachable, without ejector, standard, non-sterile, reusable, to be used with: JF120R
| Product Number | FK900R |
|---|---|
| Product Group | Punches |
KERRISON Bone Punch conventional, 130 °, upwards cutting, 180 mm (7"), regular, width: 1 mm, opening width: 8 mm, detachable, without ejector, standard, non-sterile, reusable, to be used with: JF120R
Data Sheet
| Disciplines | Neurosurgery, Orthopaedics, Spine Surgery, Traumatology |
|---|---|
| Product search type | Bone Punch |
| Classic Version | FF715R |
| Premium Version | FK900B |
| Autor | KERRISON |
| with/without ejector | without ejector |
| Length | 180.00 mm |
| Length (Inch) | 7 |
| Geometry | upwards cutting |
| Degree (°) | 130.0 ° |
| Shape / Form | regular |
| Width (mm) | 1.000 mm |
| Opening Width (mm) | 8.0 mm |
| Footplate | standard |
| Indication | Bone |
| Connection | detachable |
| To be used with (code) | JF120R |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |