GOSSET Abdominal Retractor, complete retractor, medium, blades 55 mm deep, depth: 200 mm, width: 170 mm, opening width: 125 mm, non-sterile, reusable
| Product Number | BV502R |
|---|---|
| Product Group | Retractors, Self-Retaining Operating |
GOSSET Abdominal Retractor, complete retractor, medium, blades 55 mm deep, depth: 200 mm, width: 170 mm, opening width: 125 mm, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | General Surgery, Gynaecology, Pediatric Surgery |
|---|---|
| Product search type | Abdominal Retractor |
| Autor | GOSSET |
| Shape / Form | medium |
| Width (mm) | 170.000 mm |
| Opening Width (mm) | 125.0 mm |
| Depth (mm) | 200.000 mm |
| Blade profile | blades 55 mm deep |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |