Electrosurgical generator, monopolar/bipolar; without mains cord and accessories, to be used with GN090; GN324; GN325; GN330; GN 31 0; GN088; monopolar and bipolar cables
| Product Number | GN300 |
|---|---|
| Product Group | Electrosurgical Units |
Electrosurgical generator, monopolar/bipolar; without mains cord and accessories, to be used with GN090; GN324; GN325; GN330; GN 31 0; GN088; monopolar and bipolar cables
Data Sheet
| Disciplines | Arthroscopy, ENT |
|---|---|
| Product search type | Electrosurgical Unit |
| Monopolar/Bipolar | monopolar |
| Width (mm) | 305.000 mm |
| Depth (mm) | 305.000 mm |
| Height | 155.000 mm |
| Weight | 9.30 kg |
| Indication | Thoracoscopy |
| To be used with (code) | GN325 |
| Maximum power consumption | 550.0 VA |
| Frequency | 447.0 kHz |
| Modulation frequency monopolar | 20 kHz |
| Modulation frequency bipolar | 1 kHz |
| Monopolar Output Watt Ohm | POWERCUT 3 150 250 - 600 |
| Bipolar Output Watt Ohm | BICOAG 80 70 - 250 |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |