DERRA-COOLEY ATRAUMATA Vascular Clamp, 170 mm (6 3/4"), pediatric pattern, toothing COOLEY, jaw length: 71 mm , width: 16 mm, non-sterile, reusable
| Product Number | FB725R |
|---|---|
| Product Group | Clamps, Vascular |
DERRA-COOLEY ATRAUMATA Vascular Clamp, 170 mm (6 3/4"), pediatric pattern, toothing COOLEY, jaw length: 71 mm , width: 16 mm, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | Cardiac Surgery, General Surgery, Thoracic Surgery, Vascular Surgery |
|---|---|
| Brand name | ATRAUMATA |
| Product search type | Vascular Clamp |
| Autor | DERRA-COOLEY |
| Length | 170.00 mm |
| Length (Inch) | 6 3/4 |
| Shape / Form | pediatric pattern |
| Width (mm) | 16.000 mm |
| Jaw profile | toothing COOLEY |
| Jaw/Blade Length (mm) | 71.00 mm |
| Atraumatic | atraumatic |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |