DE BAKEY ATRAUMATA Tangential Occlusion Clamp, curved, 270 mm (10 5/8"), satinsky-shaped, toothing DE BAKEY, jaw length: 99 mm , width: 54 mm, non-sterile, reusable
| Product Number | FB502R |
|---|---|
| Product Group | Clamps, Vascular |
DE BAKEY ATRAUMATA Tangential Occlusion Clamp, curved, 270 mm (10 5/8"), satinsky-shaped, toothing DE BAKEY, jaw length: 99 mm , width: 54 mm, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | Cardiac Surgery, ENT, General Surgery, Gynaecology, Maxillo-Facial Surgery, Neurosurgery, Orthopaedics, Pediatric Surgery, Plastic Surgery, Spine Surgery, Thoracic Surgery, Traumatology, Urology, Vascular Surgery |
|---|---|
| Brand name | ATRAUMATA |
| Product search type | Tangential Occlusion Clamp |
| Autor | DE BAKEY |
| Length | 270.00 mm |
| Length (Inch) | 10 5/8 |
| Geometry | curved |
| Shape / Form | satinsky-shaped |
| Width (mm) | 54.000 mm |
| Jaw profile | toothing DE BAKEY |
| Jaw/Blade Length (mm) | 99.00 mm |
| Atraumatic | atraumatic |
| Indication | Tangential Occlusion |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |