CRAFOORD ADTEC MONOPOLAR Vascular Clamp, jaw inserts, curved, 310 mm, diam. 5 mm, toothing De Bakey, long, double action, reusable, to be used with: EJ751R
| Product Number | PM719R |
|---|---|
| Product Group | Clamps |
CRAFOORD ADTEC MONOPOLAR Vascular Clamp, jaw inserts, curved, 310 mm, diam. 5 mm, toothing De Bakey, long, double action, reusable, to be used with: EJ751R
Data Sheet
| Brand name | ADTEC MONOPOLAR |
|---|---|
| Minimally Invasive Surg. (MIS) | Yes |
| Product search type | Vascular Clamp |
| Autor | CRAFOORD |
| Monopolar/Bipolar | monopolar |
| Length | 310.00 mm |
| Length (Inch) | 12 1/4 |
| Geometry | curved |
| Jaw profile | toothing DE BAKEY |
| Diameter (mm) | 5.00 mm |
| Figure / Size | long |
| Double action / Single action | double action |
| Indication | Laparoscopy |
| To be used with (code) | EJ751R |
| To be used with (text) | for use with 10 mm trocars |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |