COOLEY Rib Spreader, complete set, 180 mm (7"), for adults, blades 32 x 50 mm, width: 290 mm, opening width: 190 mm, non-sterile, reusable
| Product Number | FB850R |
|---|---|
| Product Group | Spreaders, Rib |
COOLEY Rib Spreader, complete set, 180 mm (7"), for adults, blades 32 x 50 mm, width: 290 mm, opening width: 190 mm, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | Cardiac Surgery, General Surgery, Thoracic Surgery, Urology |
|---|---|
| Product search type | Rib Spreader |
| Autor | COOLEY |
| Length | 180.00 mm |
| Length (Inch) | 7 |
| Shape / Form | for adults |
| Width (mm) | 290.000 mm |
| Opening Width (mm) | 190.0 mm |
| Blade profile | blades 32 x 50 mm |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |