CASTANEDA ATRAUMATA Vascular Clamp, angled, 30 °, 120 mm (4 3/4"), toothing DE BAKEY, jaw length: 48 mm , width: 33 mm, non-sterile reusable
| Product Number | FB581R |
|---|---|
| Product Group | Clamps, Pediatric |
CASTANEDA ATRAUMATA Vascular Clamp, angled, 30 °, 120 mm (4 3/4"), toothing DE BAKEY, jaw length: 48 mm , width: 33 mm, non-sterile reusable
Data Sheet
| Disciplines | Cardiac Surgery, General Surgery, Thoracic Surgery, Vascular Surgery |
|---|---|
| Brand name | ATRAUMATA |
| Product search type | Vascular Clamp |
| Autor | CASTANEDA |
| Length | 120.00 mm |
| Length (Inch) | 4 3/4 |
| Geometry | angled |
| Degree (°) | 30.0 ° |
| Width (mm) | 33.000 mm |
| Jaw profile | toothing DE BAKEY |
| Jaw/Blade Length (mm) | 48.00 mm |
| Atraumatic | atraumatic |
| Indication | Neonatales |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |