CAIMAN Vessel Sealing Instrument, 440 mm, diam. 5 mm, jaw length: 26,50 mm, sterile, disposable, package of 6 pieces
| Product Number | PL742SU |
|---|---|
| Product Group | Forceps |
CAIMAN Vessel Sealing Instrument, 440 mm, diam. 5 mm, jaw length: 26,50 mm, sterile, disposable, package of 6 pieces
Data Sheet
| Discipline | Thoracic Surgery |
|---|---|
| Brand name | CAIMAN |
| Minimally Invasive Surg. (MIS) | Yes |
| Product search type | Vessel Sealing Instrument |
| Monopolar/Bipolar | bipolar |
| Jaw/Blade Length (mm) | 26.50 mm |
| Working length (mm) | 440.0 mm |
| Working length (Inch) | 17 1/4 |
| Diameter (mm) | 5.00 mm |
| Indication | Laparoscopy |
| Sales unit | package of 6 pieces |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Disposable / Reusable | disposable |
| Type of Sterilization | Gamma |