BLUNT NOSE PUNCH, STRAIGHT, 1,0 MM
| Product Number | 371-1050 |
|---|---|
| Product Group | Punches, Other |
BLUNT NOSE PUNCH, STRAIGHT, 1,0 MM
Data Sheet
| Discipline | Arthroscopy |
|---|---|
| Product search type | Blunt Nose Punch |
| Geometry | straight |
| Width (mm) | 1.0 mm |
| Tip profile | 1,83 mm |
| Tip width (mm) | 3,32 mm |
| Bite width | 1,67 mm |
| Tip Characteristics | blunt nose |
| Handle | Classic handle |
Show more
Show less