BALFOUR Abdominal Retractor, complete retractor, 200 mm (8"), width: 170 mm, opening width: 155 mm, consisting of BV606R, non-sterile, reusable
| Product Number | BV605R |
|---|---|
| Product Group | Retractors, Self-Retaining Operating |
BALFOUR Abdominal Retractor, complete retractor, 200 mm (8"), width: 170 mm, opening width: 155 mm, consisting of BV606R, non-sterile, reusable
Data Sheet
| Disciplines | General Surgery, Gynaecology, Urology, Vascular Surgery |
|---|---|
| Product search type | Abdominal Retractor |
| Autor | BALFOUR |
| Length | 200.00 mm |
| Length (Inch) | 8 |
| Width (mm) | 170.000 mm |
| Opening Width (mm) | 155.0 mm |
| consisting parts | BV606R |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Data Matrix | Yes |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |