ADTEC MONOPOLAR Peritoneal Scissors, complete instrument, monopolar, straight, working length: 310 mm (12 1/4"), diam. 5 mm, serrated (fine), blunt/blunt, rotatable, insulated, single action, consisting of PM973R, PO601R, PO958R, detachable, non-steril...
| Product Number | PO002R |
|---|---|
| Product Group | Scissors |
ADTEC MONOPOLAR Peritoneal Scissors, complete instrument, monopolar, straight, working length: 310 mm (12 1/4"), diam. 5 mm, serrated (fine), blunt/blunt, rotatable, insulated, single action, consisting of PM973R, PO601R, PO958R, detachable, non-steril...
Data Sheet
| Disciplines | General Surgery, Gynaecology, Pediatric Surgery, Urology, Vascular Surgery |
|---|---|
| Brand name | ADTEC MONOPOLAR |
| Minimally Invasive Surg. (MIS) | Yes |
| Product search type | Peritoneal Scissors |
| Monopolar/Bipolar | monopolar |
| Geometry | straight |
| Tip profile | blunt/blunt |
| Jaw profile | serrated (fine) |
| Working length (mm) | 310.0 mm |
| Working length (Inch) | 12 1/4 |
| Diameter (mm) | 5.00 mm |
| Shaft profile | rotatable |
| Insulation | insulated |
| Double action / Single action | single action |
| Indication | Thoracoscopy |
| consisting parts | PM973R |
| Connection instruments | for plug sockets with 4mm diam |
| Connection | detachable |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Disposable / Reusable | reusable |