ADTEC MONOPOLAR Grasping Forceps, jaw inserts, straight, 310 mm, diam. 10 mm, serrated, jaw length: 60 mm, double action, reusable
| Product Number | PO768R |
|---|---|
| Product Group | Forceps |
ADTEC MONOPOLAR Grasping Forceps, jaw inserts, straight, 310 mm, diam. 10 mm, serrated, jaw length: 60 mm, double action, reusable
Data Sheet
| Brand name | ADTEC MONOPOLAR |
|---|---|
| Minimally Invasive Surg. (MIS) | Yes |
| Product search type | Grasping Forceps |
| Monopolar/Bipolar | monopolar |
| Length | 310.00 mm |
| Length (Inch) | 12 1/4 |
| Geometry | straight |
| Jaw profile | serrated |
| Jaw/Blade Length (mm) | 60.00 mm |
| Diameter (mm) | 10.00 mm |
| Double action / Single action | double action |
| Indication | Thoracoscopy |
| Complete instrument | PO215R |
Show more
Show less
Additional Information
| Sterility | non-sterile |
|---|---|
| Product contains Latex | No |
| Disposable / Reusable | reusable |
| Type of Sterilization | not sterilized ex works |